Jak zostać au pair? Przewodnik krok po kroku

jakzostacaupair

Pracę au pair możesz zdobyć za pośrednictwem płatnej agencji lub na własną rękę. Jeśli jest to twój pierwszy wyjazd lub obawiasz się, że nie poradzisz sobie z organizacją sam – wybierz agencję. Zapewnia ona większe bezpieczeństwo i wsparcie w razie jakichkolwiek problemów. Jeśli jednak czujesz, że jesteś w stanie, przy zachowaniu maksymalnej ostrożności, zorganizować swój wyjazd samodzielnie – zajrzyj do mojego przewodnika. Opisałam tu, bazując na własnym doświadczeniu, jak w kilku krokach zorganizować udany wyjazd.

Wyjazd w charakterze au pair to jeden ze sposobów na darmowe podróżowanie, poznawanie kultury i języka wybranego kraju. To także szansa na to, by zobaczyć z bliska, jak żyją inni, co jedzą i jak spędzają czas wolny. O korzyściach wynikających z takiego wyjazdu pisałam niedawno.

Jak zostać au pair?

1. Zarejestruj się

Od ciebie zależy, czy chcesz podjąć ryzyko i znaleźć rodzinę na własną rękę (omijając pośrednictwo agencji), czy zdasz się tutaj na specjalistów. Z całą pewnością wyjazdy do USA rządzą się trochę innymi zasadami, gdyż w grę wchodzi zdobycie wizy. Zresztą podróż tam jest tak kosztowna i długa, że lepiej w tym wypadku nie ryzykować. Jeśli jednak interesuje cię któryś z krajów europejskich i nie boisz się ryzyka – spróbuj.

Kiedy rozpoczynałam swoje poszukiwania zarejestrowałam się na trzech stronach internetowych, ale ostatecznie za każdym razem rodzinę znajdowałam przez jedną z nich: https://www.aupair.com/pl. Rejestracja na stronie jest darmowa (chociaż oczywiście istnieje wersja premium), profile rodzin w miarę przejrzyste, tworzenie własnego profilu także nie przysparza trudności. Ponadto dzięki wystarczającej ilości filtrów poszukiwanie odpowiednich kandydatów nie sprawia wielu problemów.

Po zarejestrowaniu się możemy dodać wybraną rodzinę do ulubionych, wysłać jej wiadomość za pośrednictwem strony (bezpośredni kontakt typu e-mail czy nr telefonu jest zwykle widoczny dla użytkowników premium) i, co najważniejsze, założyć własny profil.

2. Stwórz swój profil

Tworzenie własnego profilu jest niezwykle ważne. Kiedy znajdujesz interesującą cię rodzinę, możesz wysłać wiadomość informującą, że chciałbyś się z nimi skontaktować. W tej wiadomości podajesz link do swojego profilu, który rodzina może obejrzeć i zdecydować, czy chce z tobą nawiązać rozmowę. Poza tym rodzice chętnie przeglądają profile kandydatek/kandydatów i z wybranymi sami się kontaktują.

Jaki powinien być twój profil? Przede wszystkim zdjęcia – a przynajmniej jedno! Zdjęcie główne powinno przedstawiać cię uśmiechniętego i dobrze oświetlonego. Warto poświęcić fotografii sporo uwagi: profile ze zdjęciami są zdecydowanie chętniej odwiedzane, bardziej wiarygodne i zwracające uwagę.

Sukienka

Kieruj się zdrowym rozsądkiem: ubiegasz się o pracę z dziećmi, więc twoja fotografia powinna przedstawiać cię jako osobę sympatyczną, schludną, uśmiechniętą i pełną energii. Zdjęcia nadmiernie poważne, eleganckie czy powstałe w trakcie imprez nie będą budziły zaufania rodziców. Dobrze jest także zatroszczyć się o dodanie zdjęć na których widać cię w czasie zabawy z dziećmi. Jeśli do tej pory nie pracowałeś z maluchami, ale masz młodsze rodzeństwo, zrób sobie zdjęcie w ich towarzystwie, to od razu zwróci uwagę przeglądających. I nie zapomnij poprosić rodziców dziecka o zgodę na publikację jego zdjęcia w internecie.

Poza zdjęciami strona aupair.com pozwala na wprowadzenie wielu informacji zarówno o tobie, jak i o rodzinie. Dzięki temu można łatwo zorientować się, czy znajdziecie wspólny język. Pytania w kwestionariuszu dotyczą na przykład tego, czy stosujesz jakąś specjalną dietę, czy jesteś uczulony, czy palisz papierosy, jeździsz na rowerze lub umiesz pływać. Określasz także jaką wyznajesz religię i czy jest ona dla ciebie ważna (pozwala to uniknąć bardzo poważnych konfliktów światopoglądowych między au pair a rodziną goszczącą).

Następny krok to określenie, jakiej pracy szukasz (au pair, niania, opieka nad starszą osobą), na jak długo i kiedy najwcześniej możesz rozpocząć. Uzupełnij swój profil dodając list do potencjalnej rodziny (Dear family) – przedstaw się, opisując ze szczegółami swoje doświadczenie, powody dla których chcesz pracować jako au pair. Opowiedz o swoich zainteresowaniach, o tym, co lubisz robić w wolnym czasie. Dlaczego? Niektóre rodziny planują spędzić wakacje bardzo aktywnie, żeglując, chodząc po górach, uprawiając sport. Jeśli jesteś osobą, która nie przepada za ruchem, nie będziesz się dobrze czuł spędzając czas w ten sposób. Dlatego warto od samego początku być szczerym (także wobec siebie) i nie próbować szukać pracy za wszelką cenę.

Jeśli tylko możesz, napisz list we wszystkich językach, którymi się posługujesz, a przynajmniej w języku kraju, do którego chcesz pojechać. W ten sposób zademonstrujesz, że rzeczywiście go znasz, a poza tym zapewnisz sobie dodatkowe punkty u rodziny – kto z nas nie uśmiecha się szeroko, kiedy obcokrajowcowi uda się wypowiedzieć jedno poprawne polskie zdanie? Nie przejmuj się błędami – masz do nich prawo, w końcu wyjeżdżasz także po to, by podszkolić język. Jednak jeśli deklarujesz chęć uczenia dzieci np. angielskiego – postaraj się, żeby tekst był jak najbardziej poprawny.

3. Wprowadź preferencje

Wybierz, w jakim kraju chcesz pracować. Możliwości wyboru jest dużo, ale warto pamiętać o tym, żeby decydować odpowiedzialnie. Kraje spoza Europy to odmienna kultura i obyczaje, szczególnie te dotyczące kobiet. Dobrze jest upewnić się, że rozumiemy, na co się decydujemy. Nasze bezpieczeństwo to sprawa pierwszorzędna.

Poza tym możemy określić, ile dzieci chcemy mieć pod opieką, czy poszukujemy pracy w dużym mieście, czy może na wsi.

31

4. Zacznij poszukiwania jak najwcześniej 

Najlepiej w okresie jesienno-zimowym. Przede wszystkim będziesz na bieżąco z pojawiającymi się ofertami, zapewnisz sobie większy wybór. Ogłoszenie o wakacyjnej pracy, które pojawia się zimą, świadczy także o tym, że rodzice planują z wyprzedzeniem, traktują swoją ofertę poważnie. Będziesz miał także czas na to, by lepiej poznać rodzinę, wymienić e-maile, spotkać się na Skype. Oszczędzisz sobie stresu wynikającego z poszukiwań w ostatniej chwili, a także zaoszczędzisz!

Właściwie jedynym poważnym wydatkiem związanym z byciem au pair są koszty podróży – zakup biletu (lotniczego lub kolejowego). Niektóre rodziny oferują koszty pokrycia biletu, ale nie jest to regułą. Dlatego im szybciej znajdziesz rodzinę goszczącą, tym szybciej zarezerwujesz bilet w dużo lepszej cenie, niż ten kupiony w okresie poprzedzającym wakacje. Będziesz miał też czas na to, by zaplanować, co chcesz zwiedzić w okolicy, zapisać się do grupy zrzeszającej au pair wybierające się w to samo miejsce i przygotować odpowiednią garderobę (na przykład dokupić kostium kąpielowy).

5. Przeglądaj oferty

Aupair.com raz na jakiś czas informuje cię o pojawiających się ofertach, pasujących do podanych przez ciebie kryteriów. Dobrze także samemu zaglądać na stronę i przyglądać się pojawiającym nowościom. Nie zabiera to dużo czasu, a może przynieść wymierne rezultaty. Jeśli jakaś oferta przyciągnie twoją uwagę, dodaj ją do ulubionych, dając znać rodzinie, że jesteś zainteresowany. Możesz także wysłać wiadomość wyrażającą chęć bliższego poznania się, z prośbą o kontakt. Wybieraj oferty ze zdjęciem, jeśli ich brakuje – poproś o ich przesłanie.

6. Wysyłaj wiadomości  

Jeśli twój profil wyda się rodzinie interesujący, będą chcieli poznać cię lepiej. To czas na wymianę wiadomości. Zrób dobre wrażenie, pytając o imiona dzieci, ich wiek, osobowość, zainteresowania. Okazujesz w ten sposób, że traktujesz każdą rodzinę wyjątkowo, nie wysyłasz tych samych wiadomości do setki innych osób. To zupełnie jak z CV, które powinno być modyfikowane tak, by za każdym razem okazać, że jest przygotowane w odpowiedzi na konkretną ofertę określonej firmy. Upewnij się także, że dobrze zrozumiałeś warunki, jakie oferowane są w ogłoszeniu. Zapytaj o oczekiwania względem ciebie. Bardzo ważne: poproś o kontakt do poprzednich au pair, które pracowały przed tobą. Napisz i zapytaj o ich wrażenia z pobytu, ewentualne trudności, rady. W ten sposób także zapewniasz sobie bezpieczeństwo.

13

7. Porozmawiaj na skype 

Po wymianie maili będziesz mógł wstępnie zorientować się, które ofert warto traktować poważnie. Z wybranymi rodzinami umów się na rozmowę na Skype. Dlaczego? Przede wszystkim – kwestia bezpieczeństwa: będziesz mógł naocznie stwierdzić, że taka rodzina rzeczywiście istnieje. Nalegaj, by w czasie rozmowy przywitać się z dziećmi, zamień z nimi kilka słów. Poza tym w ten sposób zorientujesz się, czy rodzice są komunikatywni, sympatyczni, czy dobrze się z nimi rozmawia. Zobaczysz też zapewne dom (a przynajmniej jego fragment).

Oczywiście taka rozmowa jest stresująca – połączenie nie jest najlepszej jakości, rozmawiasz w obcym dla siebie języku, możesz czegoś nie zrozumieć, poznajesz nowych ludzi. Nerwy są w tym wypadku naturalne, ale i spodziewane. Nikt nie oczekuje, że w czasie pierwszej rozmowy buzie nie będą się wam zamykały i zostaniecie najlepszymi przyjaciółmi. Ale tak naprawdę szczery uśmiech, życzliwość i zainteresowanie drugą osobą to wszystko, czego potrzebujesz w czasie rozmowy. Przede wszystkim uśmiechaj się – przed tobą naprawdę świetny czas, który masz szansę spędzić wśród życzliwych ludzi. Okaż entuzjazm – nie wyjeżdżasz z przymusu, ale dlatego, że naprawdę tego chcesz. Nikt nie chce spędzić kilku tygodni w towarzystwie osoby odliczającej czas do wyjazdu.

8. Potwierdź termin 

Jeśli rozmowa przez Skype’a okazała się udana, dogadaliście się w sprawie terminu i warunków (także tych finansowych – upewnij się, jakie koszty pokryje rodzina, ile wynosi twoja pensja), pozostaje jeszcze ostateczne potwierdzenie. Przed rezerwacją biletu upewnij się, że możesz zagwarantować swój przyjazd (jeśli jesteś studentem – że zdasz egzaminy, bierz pod uwagę ewentualne poprawki). Poproś także o ostateczne potwierdzenie od rodziny – są gotowi na twój przyjazd tego i tego dnia. Możesz teraz zacząć rozglądać się za biletem.

9. Dowiedz się jak trafić z lotniska 

Przed kupnem biletu zapytaj, czy rodzina może odebrać cię z lotniska, czy też będziesz musiał dojechać innym środkiem transportu. Jeśli w okolicy jest więcej niż jedno lotnisko, sprawdź na którym, w sensie finansowym, opłaca ci się wylądować. Nie wstydź się pytać o wskazówki, proś o pomoc, jeśli nie znasz języka lub zwyczajów dotyczących komunikacji publicznej. Kiedy zdecydujesz się na kupno biletu, koniecznie poinformuj o tym twoją rodzinę goszczącą. Podaj szczegóły lotu – gdzie i kiedy wylądujesz.

10. Informuj swoich bliskich 

Podaj adres, pod którym się zatrzymasz. Zostaw dane rodziny, telefon, wszystkie znane ci szczegóły. W dniu przyjazdu umów się, że jeśli nie dasz znać swoim bliskim, że wszystko w porządku, powinni zacząć się niepokoić. Mogą zadzwonić pod podany numer telefonu, w razie potrzeby kontaktować się z konsulatem, policją itd. Weź jednak pod uwagę, że twój telefon w pierwszych godzinach pobytu może gorzej funkcjonować – np. jeśli zapomnisz uruchomić usługę roaming u swojego operatora. Postaraj się wtedy znaleźć darmowe wifi lub poproś rodzinę goszczącą o udostępnienie ci telefonu lub komputera. Jak najszybciej poinformuj, że wszystko w porządku.

11. Zaktywizuj znajomych i rodzinę, szukaj forów i grup na Facebooku 

Dowiedz się, czy ktoś znajomy lub znajomy znajomego nie mieszka w pobliżu miejsca twojej przyszłej pracy. Zawsze dobrze mieć kogoś zaufanego w kraju, do którego przyjeżdżasz. W razie jakichkolwiek kłopotów możesz szukać pomocy u takich osób. Zapisz się do facebookowych grup zrzeszających przyszłe au pair lub osoby wyjeżdżające do tej samej miejscowości (weź pod uwagę także studentów Erasmus). Nawiąż kontakty, które później zwiększają twoje bezpieczeństwo, a także ułatwią podróżowanie i poznawanie nowego miejsca.

12. Przygotuj potrzebne materiały

Jeśli w zakres twoich obowiązków wchodzi nauczanie angielskiego, przygotuj materiały: wyszukaj piosenki dla dzieci (polecam Supe Simple Songs na Youtube), zbierz pomysły na gry i zabawy z maluchami. Pomyśl także o tym, że możesz zyskać dodatkowe pieniądze, udzielając korepetycji językowych. Przygotuj sobie ewentualne plany zajęć, tematy konwersacji.

34

13. Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo, bezpieczeństwo…

Wyjazd w charakterze au pair bez opieki specjalnej agencji to spore ryzyko – podejmujesz się życia w zupełnie nieznanej sobie rodzinie. Dlatego też musisz wykazać się ogromną ostrożnością. Ja nie odpowiadam na przykład na oferty pracy w rodzinie z tylko jednym rodzicem – ojcem. Chcę po prostu uniknąć niepotrzebnych zagrożeń i nieprzyjemności. ZAWSZE przed przyjazdem rozmawiam z rodziną za pomocą Skype’a. Dzięki temu mogę się zorientować, kim są, jak mieszkają i czy rzeczywiście istnieją;) Zostawiam wszelkie dane kontaktowe swoim bliskim, uaktywniam znajomych mieszkających w danym kraju i przyjeżdżające w tym samym czasie au pair.

Przed wyjazdem sprawdzam w mapach google czy podany adres istnieje, jak wygląda okolica. Wyszukuję nazwisko przyszłych pracodawców w internecie – upewniam się, że pracują w deklarowanym miejscu. Na lotnisku mam przy sobie środki umożliwiające ewentualną samoobronę (przewiezione w bagażu dodatkowym), przełożone po przylocie do torebki. Nie ignoruję znaków ostrzegawczych – wszelkie sygnały, że coś jest nie tak, traktuję poważnie. Jeśli nie jesteś pewien – nie decyduj się na wyjazd!

Pamiętaj, twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze! Dlatego wyjazd organizowany samodzielnie nie jest dla każdego i nie każdego do tego namawiam. W moim wypadku, a także w przypadku poznanych w Hiszpanii au pair, wyjazd był strzałem w dziesiątkę. Ale nie zawsze musi tak być. Dlatego podejmij niezbędne środki ostrożności i dobrze przemyśl, czy taki wyjazd jest dla ciebie.

Jeśli macie doświadczenie w wyjazdach typu au pair, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach – z ciekawością o nich przeczytam! Jakie rady moglibyście dać osobom wyjeżdżającym? Co wydaje się Wam najtrudniejsze w planowaniu takiego wyjazdu?

Share: